Χώρος συνάντησης
των δύο πολιτισμών
με ανώτατο επίπεδο
εκπαίδευσης

Η Deutsche Schule Thessaloniki είναι τόπος συνάντησης δύο σπουδαίων πολιτισμών. Ο συνδυασμός της ελληνικής πολυπραγμοσύνης με τη γερμανική συστηματικότητα ετοιμάζει τους αυριανούς πολίτες του κόσμου για μια επιτυχημένη ζωή με αυτοπεποίθηση, σεβασμό στη διαφορετικότητα, δημιουργικότητα, υπευθυνότητα και ευρωπαϊκό πνεύμα. Εδώ οι μαθήτριες και οι μαθητές αναπτύσσουν τις δεξιότητές τους, δραστηριοποιούνται κοινωνικά και απολαμβάνουν υψηλής ποιότητας γερμανική εκπαίδευση στην Ελλάδα.

deutsche schule thessaloniki

Γιατί είναι απαραίτητα τα προπαρασκευαστικά μαθήματα;

Μικρός μαθητής

Εξοικείωση των παιδιών με το γερμανόφωνο περιβάλλον

Μικρή μαθήτρια με την μαμά της

Απόκτηση γλωσσικού  επιπέδου Α2+ με  ενσωματωμένη διδασκαλία  ειδικότερων μαθημάτων στα γερμανικά (DFU)

Σχολική τάξη

Ενεργή συμμετοχή  σε ένα μάθημα που στηρίζει  την επικοινωνία και  τη δράση μεταξύ  των μαθητών

Σχολική τάξη, δάσκαλός με μαθητές

Εισαγωγή σύγχρονων  μεθόδων διδασκαλίας  που στοχεύουν στην απόκτηση  ποικίλων δεξιοτήτων

Μαθητές σχολείου

Καλλιέργεια  κοινωνικών και  συνεργατικών δεξιοτήτων

Ελλάδα, Γερμανία, Ευρώπη, παντού:

Η επιλογή είναι δική σας

Οι απόφοιτοι της Deutsche Schule Thessaloniki αποκτούν το Διεθνές Γερμανικό Απολυτήριο DIA, ισότιμο και αντίστοιχο με το απολυτήριο του Ελληνικού Λυκείου, το οποίο τους ανοίγει δρόμους για σπουδές και επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, τη Γερμανία και
σε ολόκληρο τον κόσμο.

JOIN THE CLASS
την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου στις 17.00

Έχετε παιδιά στην Δ΄ ή Ε΄ Δημοτικού και ενδιαφέρεστε για την εισαγωγή τους στο Γυμνάσιο της DST; Εάν ναι, προσκαλούμε εσάς και τα παιδιά σας να γνωρίσετε από κοντά το σχολείο μας και τα προπαρασκευαστικά του τμήματα. Ta παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να βιώσουν με διασκεδαστικό και διαδραστικό τρόπο μία διδασκαλία με πολλές εκπλήξεις!

Το Join The Class θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου, από τις 17.00 έως τις 19.00

Παράλληλα, οι γονείς θα έχουν τη δυνατότητα να δουν από κοντά τις εγκαταστάσεις του σχολείου μας, να έρθουν σε μία πρώτη επαφή με τη φιλοσοφία των προπαρασκευαστικών τμημάτων και να συμμετάσχουν σε ένα διαδραστικό workshop συνεργατικής μάθησης.

Μαθητές
μάθητες

Ε’ Δημοτικού

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ένα διετές πρόγραμμα προπαρασκευαστικών μαθημάτων. Στο πρόγραμμα αυτό τα παιδιά προετοιμάζονται συστηματικά για την εισαγωγική εξέταση σε διάστημα δύο ετών, με απογευματινά μαθήματα δύο φορές την εβδομάδα.

Διάρκεια: Δύο σχολικές χρονιές
Έναρξη: Σεπτέμβριος
Ημέρες: Κάθε Δευτέρα και Τετάρτη
Ώρες: 6 διδακτικές ώρες / εβδομάδα
Τόπος: Deutsche Schule Thessaloniki
Προυπάρχουσες Γνώσεις Γερμανικών: Όχι
Δίδακτρα: €1250 / έτoς
Τέλος πρώτης εγγραφής: 180€
Μαθητές δημοτικού σε σχολική τάξη

ΣΤ’ Δημοτικού

Οι μαθήτριες και οι μαθητές που φοιτούν στην έκτη τάξη του ελληνικού δημοτικού, παρακολουθούν ένα προπαρασκευαστικό τμήμα εκμάθησης Γερμανικών διάρκειας 8 μηνών. Μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων εξετάζονται προφορικά και γραπτά και η εισαγωγή τους στην DST κρίνεται από την επίδοσή τους σ’ αυτές τις εξετάσεις και τις διαθέσιμες θέσεις εισαγωγής.

Διάρκεια: Μία σχολική χρονιά
Έναρξη: Σεπτέμβριος
Ημέρες: Κάθε Δευτέρα και Τετάρτη
Ώρες: 6 διδακτικές ώρες / εβδομάδα
Τόπος: Deutsche Schule Thessaloniki
Προυπάρχουσες Γνώσεις Γερμανικών: Ναι
Δίδακτρα: €1400
Τέλος πρώτης εγγραφής: 180€

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ!
ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ!

Οι εγγραφές για τα προπαρασκευαστικά τμήματα γίνονται από 17 Μάιου μέχρι 15 Σεπτεμβρίου.

Η εγγραφή του παιδιού στα προπαρασκευαστικά τμήματα μπορεί να γίνει είτε διαδικτυακά είτε απευθείας στο σχολείο.

Επικοινωνήστε με ένα σύμβουλο εκπαίδευσης τώρα!

Δηλώνω ότι ενημερώθηκα για την
πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων. *
Eπιθυμώ να λαμβάνω το ενημερωτικό newsletter της ΓΣΘ

Στοιχεία επικοινωνίας