Μαζί θα ανακαλύψουμε τον κόσμο!

JOIN THE CLASS
την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου στις 17.00

Έχετε παιδιά στην Δ΄ ή Ε΄ Δημοτικού και ενδιαφέρεστε για την εισαγωγή τους στο Γυμνάσιο της DST; Εάν ναι, προσκαλούμε εσάς και τα παιδιά σας να γνωρίσετε από κοντά το σχολείο μας και τα προπαρασκευαστικά του τμήματα. Ta παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να βιώσουν με διασκεδαστικό και διαδραστικό τρόπο μία διδασκαλία με πολλές εκπλήξεις!

Το Join The Class θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου, από τις 17.00 έως τις 19.00

Παράλληλα, οι γονείς θα έχουν τη δυνατότητα να δουν από κοντά τις εγκαταστάσεις του σχολείου μας, να έρθουν σε μία πρώτη επαφή με τη φιλοσοφία των προπαρασκευαστικών τμημάτων και να συμμετάσχουν σε ένα διαδραστικό workshop συνεργατικής μάθησης.

Μαθητές
Children play

Οι βάσεις μιας ολοκληρωμένης εκπαίδευσης μπαίνουν στο ξεκίνημά της. Στη Deutsche Schule Thessaloniki τα παιδιά αναπτύσσουν πιο ελεύθερα και αποδοτικά την προσωπικότητά τους, ανακαλύπτουν τις κλίσεις τους και αποκτούν αξίες και δεξιότητες για να γίνουν επιτυχημένοι επαγγελματίες, ευσυνείδητοι πολίτες και ευτυχισμένοι άνθρωποι.

Από την πρώτη ανάγνωση του κόσμου, οι μαθητές του νηπιαγωγείου μας μαθαίνουν να λειτουργούν με συστηματικότητα και δημιουργικό πνεύμα. Παράλληλα, έρχονται σε μία πρώτη επαφή με την αξία της πολυπολισμικότητας και του να αισθάνεται κάποιος ταυτόχρονα πολίτης της Ελλάδας, της Ευρώπης και του κόσμου.

Μαζί θα
ανακαλύψουμε
τον κόσμο!

girl school

Εφευρετικότητα,
ορθολογισμός,
δημιουργικότητα.

boy school
girl and mother
children

Στο νηπιαγωγείο της Deutsche Schule Thessaloniki παίζουμε, γελάμε, μαθαίνουμε και δημιουργούμε φιλίες. Τα παιδιά γίνονται μέλη της ομάδας και κοινωνοί δύο σπουδαίων πολιτισμών: του ελληνικού και του γερμανικού.

Η Deutsche Schule Thessaloniki αποτελεί ένα σταυροδρόμι των δύο πολιτισμών, που διαμόρφωσαν την προοδευτική διανόηση όπως τη γνωρίζουμε σήμερα. Ένα σύστημα αξιών συνδεδεμένο με την πρόοδο και την επιτυχία σε κάθε τομέα της ανθρώπινης δραστηριότητας: οικονομία, επιστήμη, τέχνες, πολιτισμός.

Πυξίδα της Deutsche Schule Thessaloniki, είναι ο γερμανικός ορθολογιστικός τρόπος σκέψης και η ελληνική εφευρετικότητα και πολυπραγμοσύνη.

Προετοιμασία για
το δημοτικό σχολείο
της Deutsche Schule

Thessaloniki

Σημαντικό στοιχείο του εκπαιδευτικού μας προγράμματος είναι η γλωσσική υποστήριξη των μαθητών. Στο νηπιαγωγείο μας αλληλεπιδρούν παιδιά διαφορετικού γλωσσικού επιπέδου. Μετά τα δύο χρόνια του νηπιαγωγείου, τα παιδιά θα είναι σε θέση να κατανοούν και να μιλούν γερμανικά, ώστε η μετάβασή τους στο δημοτικό σχολείο της Deutsche Schule Thessaloniki να είναι πιο ομαλή.

children

Κλείστε θέση τώρα!

Οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο για ελληνόφωνα και γερμανόφωνα παιδιά από την ηλικία των 4 ετών ξεκίνησαν! Επικοινωνήστε σήμερα μαζί μας για αναλυτικότερη πληροφόρηση ή για τον προγραμματισμό μιας προσωπικής ενημερωτικής συνάντησης.

Στοιχεία επικοινωνίας

Deutsche Schule Thessaloniki
9ο χλμ Θεσσαλονίκης – Θέρμης
55535 Θεσσαλονίκη